Updated: 05.09.2004; 01:11:59.
Zadigs Weblog
Mine meninger om ditt og datt. Er du uenig eller enig, så send en kommentar.
        

04. august 2004

Overskrift
Ingress

Brødtekst


11:52:30 PM    comment []

Da er overgangen klar...
Så klar som den kan bli...

Heretter er denne weblogen på norsk, og vil tilby RSS-feed nesten daglig.

Se også mine andre sider:

www.zadig.no Hovedsiden min

http://weblog.zadig.no Denne weblog.

http://home.no.net/zadig for skolegang og mindre viktige ikke relaterte saker


11:07:13 PM    comment []

 

Kraftselgerens vaklende salgsargument
En løgn vi kunder ikke har noen særlig sjanse til å motbevise?

Men av og til så finner vi tegn på at ting ikke riktig er som de sier de er.

Som idag.

Fra Dagbladet i dag:
- De høye prisene ser ut til å holde seg, og de fortsetter videre opp. Det har kommet lite regn i sommer i Sør-Norge, hvor de viktigste vannmagasinene er. Dette ser vi på magasinfyllingen, hvor det mangler 15-16 terrawattimer, sier infosjef Kjell Stamgård i Hafslund Strøm.

Fra Statistisk Sentralbyrå i dag:
Vannstanden i landets kraftmagasiner økte med 0,9 prosentpoeng fra forrige uke og er nå 68,4 prosent av total magasinkapasitet. Fyllingsgraden er nå 2,2 prosentpoeng høyere enn i tilsvarende uke i fjor, men 18,8 prosentpoeng lavere enn medianen.

I Dagbladet sier de at det mangler vann i reservoarene, og på SSB sine sider viser tallene at det er mer i magasinene nå enn det var i fjor.
Ikke la deg lure av de 18,8 prosentpoeng under medianen, for den varierer alt etter nedbøren og ikke minst uttak. Det essensielle er at det er mer vann i magasinene i år enn under "ranet" i fjor.


Noen prøver å lure oss trill rundt.
Og det er de som selger en vare vi kunder ikke kan greie oss uten og som også forteller oss at de må sette opp prisen av årsaker vi ikke kan sjekke stemmer og som tjener seg styrtrike på en vare det faktisk er blitt billigere å produsere siden investeringene i bransjen holdes på vedlikehold, og ikke på etableringer av nye kraftverk og oppgradering av eksisterende anlegg.
Strømleverandørene tar ut milliarder i utbytte og bonuser, og staten tjener flere milliarder i avgifter på en forhøyelse av strømprisen.

De skal ha oss til å spare, men gi oss en grunn til å spare, nei det gjør de ikke.
Etter "ranet" i fjor så snak forbruket av strøm drastisk, sp drastisk at de måtte sette opp nettleien fordi de tapte penger på å transportere så lite strøm.
Et sukk ved kassa hos den lokale kjøpmannen i dag hadde en dame spart tusen kilowatttimer på siste regningen i forhold til det hun vanligvis har brukt, men regningen var på hundre kroner mindre enn naboens som hadde de tusen kilowattimene mer enn henne.
Noe til gulerot for å få folk til å spare!

Jeg lurer på hvor mange IQ-poeng en politiker må ha for å skjønne at et land med stadig større behov for elektrisk kraft må øke elproduksjonen tilsvarende? Og at en høy strømpris er hemmende for etableringer og investeringene i industrien.


10:49:08 PM    comment []

© Copyright 2004 Zadig Galbaras.
 
August 2004
Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Jul   Sep


Click here to visit the Radio UserLand website.

Subscribe to "Zadigs Weblog" in Radio UserLand.

Click to see the XML version of this web page.

Click here to send an email to the editor of this weblog.